Podział majątku – czy zawsze musi być podłożem konfliktu?
7 maja 2017
Jak opiekować się dzieckiem po rozpadzie związku?
18 sierpnia 2017
Pokaż wszystkie

Młodzi ludzie zawierając związek małżeński oczekują, iż będą razem już do końca życia. Niestety, życie pisze różne scenariusze i coraz częściej dochodzi do rozwodów. Współcześnie nie są one już tematem tabu. Nierzadko ludzie wolą zrezygnować z dalszego wspólnego życia aniżeli przyznać się do błędu i próbować ratować rozpadające się małżeństwo. 

Skutki rozwodu dla dziecka 

Rozwód jest ogromnym przeżyciem nie tylko dla małżonków, ale również da dzieci, a szczególnie tych małych. Dla tych, które są bardzo mocno związane z rodzicami, ich rozstanie, jak również wyprowadzka jednego z nich, może okazać się końcem świata. Zdenerwowane, zdezorientowane, rozżalone i załamane mogą uważać, iż już nic nie będzie tak samo, rodzice ich nie kochają bądź że zaistniała sytuacja jest ich winą.

Dzieci, których rodzice decydują się na zakończenie związku małżeńskiego, nierzadko nie potrafią sobie poradzić z nową sytuacją, emocjami, a w efekcie stają się bardziej wrażliwe, często reagują złością, płaczem, agresją. Ponadto zamykają się w sobie, czują się niekochane, gorsze, rezygnują z kontaktów z rówieśnikami, miewają problemy w szkole. Skutki rozwodu mogą być różnorakie, a ich efekty mogą towarzyszyć dzieciom do końca życia i dlatego tak ważne jest postępowanie rodziców. W tych ciężkich chwilach powinni oni szczególnie dbać o dzieci, okazywać im miłość, tłumaczyć zaistniałą sytuację i zapewniać, że nadal są najważniejsze. W szczególnych przypadkach warto skorzystać z profesjonalnej pomocy specjalistów.

Zdradzony i rozczarowany człowiek często nie jest w stanie powtórnie zaufać drugiej osobie i jedynym wyjściem jest rozstanie. Osoby, które zostały zdradzone przez małżonka, przeżywają ogromną traumę. Nierzadko pragną już nigdy więcej nie spotkać partnera, ale nie zawsze jest to możliwe. Sytuacja jest wyjątkowo trudna w przypadku, gdy małżeństwo posiada dzieci, bowiem ich dobro powinno być najważniejsze. Pary, w których związku doszło do zdrady, bardzo często nie potrafią się porozumieć i wspólnie żyć. Tymczasem dzieci nadal potrzebują kontaktu z obojgiem rodziców, kochającego, ciepłego i szczęśliwego domu, a także opieki i wsparcia. W związku z tym wiele par pomimo zdrady decyduje się pozostać w związku małżeńskim dla dobra dzieci. Jednakże należy zdawać sobie sprawę z tego, że decyzja ta nie może być pochopna, a powinna być dokładnie przemyślana. Zdrada jest ogromnym przeżyciem, niełatwo o niej zapomnieć. Budzi ona ogromne emocje, z którymi trudno sobie poradzić, co w efekcie często skutkuje nieustannymi kłótniami, obwinianiem się, oziębieniem stosunków oraz zmianą atmosfery w domu. Niestety dzieci bardzo silnie odczuwają te zmiany, doskonale zauważają, iż pomiędzy rodzicami nie jest już tak jak kiedyś, nie potrafią się ze sobą dogadać.

Podsumowując, należy podkreślić, iż w każdej sytuacji dobro dzieci jest najważniejsze lecz nie zawsze rezygnując z rozwodu można zapewnić im szczęśliwe życie w kochającej i szanującej się rodzinie. Dzieci bardzo przeżywają rozstanie rodziców, ale ciężko jest im zaakceptować nieustanne kłótnie. Zatem czasem bywa tak, iż rozwód rodziców jest dla dziecka lepszy, gdyż niesie ze sobą mniej bólu, rozczarowania i stresu.

Dodaj opinie