Jak opiekować się dzieckiem po rozpadzie związku?
18 sierpnia 2017
Przemoc w rodzinie – jak uwolnić się od oprawcy?
30 października 2017

Adwokat rozwód Wrocław / Adwokat Warszawa Rozwód / Adwokat Katowice Rozwód

Wybór adwokata do żadnej sprawy nie jest łatwy i nie inaczej jest w przypadku rozwodu. Bez względu na to, czy przewiduje się skomplikowaną sprawę, z orzekaniem o winie, podziałem majątku i opieki nad dziećmi, czy też rozwód bez większych problemów, warto wybrać dobrego adwokata, który poprowadzi sprawę zręcznie. Dlaczego? Ponieważ rozwód nigdy nie jest miłym przeżyciem i każdy chce mieć go jak najszybciej za sobą, dobry adwokat zaś zapewni zarówno to, jak i skuteczną obronę interesów klienta. Pojawia się jednak kwestia, jak go wybrać – lepiej postawić na indywidualną praktykę adwokacką czy na dużą kancelarię?

Indywidualne podejście czy możliwość konsultacji?

Najlepiej byłoby skorzystać z usług adwokata, którego zna się już z prowadzenia innych spraw czy też ktoś ze znajomych czy z krewnych może polecić jego usługi. Kiedy jednak nie jest to możliwe, zwykle szuka się pośród ogłoszeń adwokatów zamieszczanych w Internecie czy w gazetach. Wówczas natrafić można równie łatwo na indywidualne praktyki, jak i na kancelarie adwokackie.

Nie  ma dobrej odpowiedzi na pytanie, co lepiej wybrać. Z pewnością indywidualna praktyka adwokacka daje pewność, że jeden adwokat będzie zajmował się sprawą od początku do końca, przez co będzie doskonale orientował się w panującej sytuacji, co jest niezbędne do skutecznego i sprawnego działania. Nie będzie też problemu w postaci zwłoki, jaki czasem pojawia się, gdy sprawa jest przekazywana innemu specjaliście, wobec czego musi on mieć czas na zapoznanie się ze sprawą, z dokumentacją itp. W kancelarii adwokaci czasami wymieniają się sprawami, można więc spodziewać się tego problemu, ale nie tylko jego.

Nieraz nawet mniej poważne sprawy przekazuje się mniej doświadczonym adwokatom, na przykład nowo zatrudnionym, którzy dopiero zaczynają pracę i nie mają dużego doświadczenia, dopiero ucząc się na danej sprawie działania praktycznego. Wybierając pojedynczego adwokata, można zaś zdecydować, czy chce się postawić na doświadczenie, czy też adepta zawodu, który na przykład z powodu braku doświadczenia zawodowego proponuje niższe ceny.

Nie da się też ukryć, że duże kancelarie często mocniej skupiają się na sprawach poważniejszych klientów, na których mogą wiele zarobić, na przykład na firmach, dla których pracują za duże stawki. Istnieje więc ryzyko, że pomniejsze sprawy, jakimi są na pewno sprawy rozwodowe, będą przez nich traktowane dość pobieżnie, mimo iż koszty ich usług wcale nie będą duże. Czy w takich sytuacjach interesy klienta będą na pewno dobrze bronione? Czasami można mieć co do tego wątpliwości, choć oczywiście każdego adwokata, bez względu na to, gdzie jest zatrudniony, obowiązują rygorystyczne zasady etyki zawodowej, które nakazują mu z całej mocy dbać o dobro klienta i walczyć w jego sprawie.

Jednocześnie kancelarię warto wybrać z tego względu, że w jej ramach adwokaci mogą konsultować się ze sobą, opracowując strategię działania, co będzie ważne zwłaszcza wtedy, gdy sprawa jest skomplikowana i wieloaspektowa. Daje to nadzieję na lepsze poprowadzenie postępowania i wynegocjowanie dla klienta jak najlepszych warunków, tym bardziej, że kancelariom mocno zależy na prestiżu i dobrej opinii, skuteczność jest więc dla nich niezwykle ważna (co nie oznacza, że nie jest tak samo w przypadku samodzielnych adwokatów, jednak mogą oni mieć do dyspozycji mniej możliwości – brak możliwości konsultacji).

Kwestia kosztów

Wybór indywidualnej praktyki adwokackiej na ogół będzie mniejszym kosztem niż zdecydowanie się na usługi rozbudowanej kancelarii, zwłaszcza że takie podmioty zwykle uznają się za prestiżowe, a wysokie stawki usług także dodają im prestiżu. Wobec tego wiele osób ma nadzieję, że wyższa cena to wyższa jakość usług, nie zawsze tak jednak jest. Jednocześnie jednak nie powinno się wybierać samodzielnego adwokata tylko dlatego, że ma on bardzo niskie ceny, nawet kiedy dysponuje się niewielkim budżetem. Dlaczego? Istnieje bowiem ryzyko, że nie może on znaleźć lepiej płatnej pracy, gdyż jest zwyczajnie kiepski.

Być może zatem w takich przypadkach lepiej będzie wybrać kancelarię, gdyż w jej obrębie wszyscy zatrudnieni adwokaci wspólnie pracują na jej sukces, dlatego zwykle w podmiotach takich zatrudnieni są naprawdę dobrzy adwokaci czy też dobrze rokujący młodzi adepci tego zawodu, którzy w razie problemów mogą liczyć na pomoc bardziej doświadczonych kolegów czy przełożonych z kancelarii. W dodatku kancelarie zatrudniają adwokatów specjalizujących się w różnych gałęziach prawa, podczas gdy pojedynczy adwokat ma dość wąską specjalizację, dlatego gdy w grę wchodzą różne aspekty, skorzystanie z usług kancelarii adwokackiej będzie wygodniejsze.

Gdy jednak sprawa jest mało skomplikowana i nie przewiduje się utrudnień, adwokat, który ją poprowadzi, nie musi mieć oszałamiających zdolności ani rozległych kompetencji, bo po prostu nie będą one potrzebne. Wymagany jest ktoś, kto właściwie przygotuje pisma procesowe i dopełni wszelkich formalności przed sądem i poza nim, z tym zaś poradzi sobie każdy adwokat, wobec czego nie ma sensu przepłacać. W takich przypadkach więc indywidualna praktyka adwokacka będzie wystarczającym wyborem.

Sprawdź opinie w sieci – ale w odpowiednich miejscach

W każdym przypadku należy pamiętać aby sprawdzić opinie o adwokacie przed zleceniem sprawy. Warto w tym celu skorzystać z portali które bez problemu publikują negatywne opinie oraz nie dają możliwości usunięcia opinii poprzez wykupienie abonamentu np: www.wybierzprawnika.com lub www.opinieoprawnikach.pl . Dobrą opcją jest też skorzystanie z forum i wykorzystanie wiedzy użytkowników którzy rozwód mają już za sobą Forum Rozwodowe

Sprawdź także dyskusje na naszym forum:

JAK WYBRAĆ DOBREGO ADWOKATA WASZE DOŚWIADCZENIA- FORUM ROZWOD24

Adwokat rozwód Wrocław —> Adwokat rozwód Wrocław

 

 

5 Komentarze

 1. Kresuss pisze:

  Dajcie namiar na dobrego adwokata z Warszawy ludzie?

 2. Agnieszka_ma pisze:

  Przecież masz namiar w artykule gdzie szukać adwokatów

 3. Rena pisze:

  Pomożecie z namiarem na dobrego adwokata do rozwodu we Wrocławiu?

 4. Sprawdzony Adwokat Gliwice pisze:

  Jeśli ktoś poszukuje adwokata w Gliwicach lub Katowicach lub też korzystał z usług adwokata i chce podzielić się wrażeniami lub ma inne pytania odnośnie rozwodu zapraszamy na forum http://sprawdzony-adwokat.pl/forum/Thread-Dobry-adwokat-rozwody-Gliwice

Dodaj opinie