Przemoc w rodzinie – jak uwolnić się od oprawcy?
30 października 2017
Pomoc prawna czy pomoc z Internetu – czy w dzisiejszych czasach wynajęcie adwokata do rozwodu jest konieczne?
29 grudnia 2017
Pokaż wszystkie

Nie wszyscy mają ten komfort, że mogą wybrać dla siebie adwokata do dowolnej sprawy, którą poleci im ktoś zaufany. Osoby, które nie mają takiej możliwości, muszą szukać dobrego adwokata na własną rękę, co często jest działaniem dość przypadkowym, a przecież od wyboru dobrego adwokata zależy tak wiele! Opinie na temat adwokatów i kancelarii znaleźć można, jak wszystko, w Internecie. Niektórzy wierzą w te informacje i szukając dla siebie pomocy prawnej, chętnie korzystają na przykład z rankingu adwokatów, inni zaś nie mają do nich zaufania. Czy słusznie? 

Ranking adwokatów – niezależne zestawienie? 

W Internecie znaleźć można rankingi wszelkich produktów i usług, więc nie inaczej jest także w przypadku usług prawnych. W zestawieniach, które reklamowane są jako niezależne, znaleźć można adwokatów i kancelarie adwokackie. Oczywiście czasami można mieć wątpliwości co do tego, kto układa ten ranking i czym się kieruje, nie można jednak nie zwrócić uwagi na fakt, że zestawienia takie muszą prezentować rzetelne informacje na przykład jeśli chodzi o cennik usług czy ilość wygranych spraw. Nawet jeśli więc nie wierzy się w lokaty poszczególnych adwokatów, skorzystanie z takiego rankingu może być dobrym sposobem na poznanie warunków, jakie proponują poszczególni adwokaci czy kancelarie. Będzie to z pewnością wygodniejsze niż szukanie ich ofert i porównywanie ich na własną rękę. Ranking będzie więc dobrym źródłem pewnych informacji i warto posiłkować się nim (a najlepiej kilkoma) podczas wyboru adwokata, zachowując w tym jednak zdrowy rozsądek, czyli nie kierując się wyłącznie tymi informacjami.

Czy można wierzyć opiniom? 

W sieci znaleźć można także mnóstwo rzekomo prywatnych opinii na temat usług świadczonych przez poszczególnych adwokatów czy kancelarie. Są to przede wszystkim opinie zamieszczane na forach, gdyż osoby poszukujące adwokatów, którym nie ma kto doradzić sprawdzonego specjalisty, nierzadko proszą o poradę obce osoby na forach.

Do takich informacji jednak także trzeba podchodzić dość ostrożnie. Dlaczego?

Nawet jeśli takie wypowiedzi wyglądają niezwykle wiarygodnie, mogą być to spisy sponsorowane. Branża usług prawnych nie może się reklamować, gdyż zabraniają jej tego przepisy, a więc sfabrykowane posty na forach czy nawet całe dyskusje czasami mogą, ale nie muszą, być fikcją służącą zareklamowaniu danego adwokata. W Internecie nie brakuje także spamerów. Jakim opiniom warto więc wierzyć? Na przykład zamieszczanym na stronach adwokatów, ale nie przypadkowym, lecz firmowanym nazwiskami konkretnych osób czy firm, a także referencjom, wystawianym w ten sam sposób, a nie anonimowo.

Generalnie można stwierdzić, że kierowanie się informacjami znajdującymi się w Internecie jest, jeśli chodzi o wybór adwokata, w takim samym stopniu dobre, co niedobre. Nigdy nie można mieć pewności, czy dana opinia czy ranking są wiarygodne, dlatego dobrze będzie kierować się tymi informacjami tylko częściowo. Warto też pamiętać, że sfabrykowane mogą być zarówno pozytywne, jak i negatywne opinie, ponieważ w Internecie łatwo jest zachować anonimowość, dzięki czemu można w prosty sposób przeprowadzić kryptoreklamę samego siebie, jak i oczernić konkurencję.

Podobne artykuły:

Jak wybrać dobrego adwokata do sprawy o rozwód?

 

Dodaj opinie