Rozwód, bo miłość wygasła, czyli jak rozwieść się w zgodzie
29 kwietnia 2017
Dobro dzieci czy rozwód ze względu na zdradę?
11 czerwca 2017
Pokaż wszystkie

Rozwód jest efektem rozpadu małżeństwa, na który to krok decyduje się coraz więcej ludzi. Są to osoby, które zdecydowały, iż ich dalszy związek nie ma sensu, nie są w stanie się porozumieć, nic ich nie łączy i jedynym wyjściem będzie rozstanie się. Rozwód jest wielkim przeżyciem dla całej rodziny.

Powiązany jest z ogromnym stresem, napięciem, poczuciem straty, zaniedbania, porażki. Najbardziej jednak przeżywają go małe dzieci, które nie do końca rozumieją, co się dzieje i dlaczego jedno z rodziców będzie musiało opuścić dom. Sytuacja ta nie jest prosta także dla samych małżonków. Bardzo często rozstanie jest podłożem wielu konfliktów, z którymi ciężko jest sobie poradzić.

Czy konflikt jest nieunikniony?

Każdy rozwód niesie ze sobą wiele zmian. Dotyczą one nie tylko przemian w rodzinie, wyprowadzki jednego z małżonków, ale także podziału majątku i ustalenia wysokości alimentów. W większości rozwodzących się małżeństw dochodzi do licznych konfliktów, które powodowane są przez konieczność podziału wspólnego majątku. Rozstające się pary przestają myśleć o sobie jako jedności, a zaczynają brać pod uwagę jedynie swoje potrzeby.

Oczywistym jest, iż przez lata związku małżeńskiego para zgromadza wiele wspólnych dóbr materialnych, z którymi jest powiązana. Nie jest łatwo się ich pozbyć i oddać je osobie, która niegdyś była najbliższą, a obecnie staje się niemal obcym człowiekiem. Podzielenie domu, mieszkania, samochodu i pozostałych rzeczy zebranych w ciągu lat jest niezwykle trudne. Jednakże przy odpowiednim podejściu obu stron nie zawsze musi doprowadzać do niepotrzebnych konfliktów.

Należy zwrócić uwagę na fakt, iż im większy majątek zgromadzili byli partnerzy, tym bardziej skomplikowane są sprawy powiązane z jego podziałem po rozwodzie. Można jednak wpłynąć na cały proces. Ważne jest, aby odrzucić negatywne odczucia i emocje, a zamiast tego pomyśleć o przyszłości i polubownym rozstaniu się. Poprawne stosunki rozwiedzionych małżonków pozytywnie wpływają na dzieci i pozwalają łatwiej pogodzić się im z rozstaniem rodziców i nową sytuacją.

Co zyskujesz nie wdając się w konflikt

Doskonałym pomysłem jest spokojna i szczera rozmowa oraz równe podzielenie zgromadzonych dóbr. Należy zaznaczyć, iż warto przy tym zwrócić uwagę na dobro dzieci. Takie rozwiązanie spraw majątkowych pozwala zaoszczędzi wiele czasu, stresu i nerwów. Rozwiedzeni małżonkowie, którzy uporali się z przeszłością i problemami powiązanymi z procesem, jakim jest rozwód, mogą odczuć ulgę, spokój i zająć się układaniem życia od nowa. Żadna ze stron nie powinna zaś traktować rozwodu jako sposobu na wzbogacenie się kosztem byłego współmałżonka.

Dodaj opinie