Opinie i ranking adwokatów w Internecie – czy warto im ufać?
8 listopada 2017
Żona ożeniła się ze mną dla pieniędzy – co może zrobić mąż gdy już to do niego dotrze?
7 lipca 2018
Pokaż wszystkie

Głównym powodem, dla którego niektórzy chcieliby zrezygnować z zatrudniania adwokata podczas sprawy rozwodowej, jest chęć zaoszczędzenia, gdyż honorarium adwokata może być dość wysokie, a do tego dochodzą jeszcze koszty sprawy sądowej. Niektórzy uważają też, że angażowanie osób trzecich w prywatne, mało przyjemne sprawy jest zbędne, zwłaszcza gdy można tego uniknąć. Czy jednak faktycznie tak jest? 

Samodzielny rozwód dzięki informacjom zawartym w Internecie

Postępowanie rozwodowe rozpoczyna się po złożeniu wniosku przez jedną ze stron. Informacje o tym, gdzie złożyć i jak napisać pozew rozwodowy, bez trudu można znaleźć w Internecie, nawet na stronach kancelarii adwokackich, wzór pozwu można ściągnąć z Internetu i wydrukować. Krok ten jest więc bardzo łatwy i poradzić można sobie z tym samodzielnie. Warto jednak pamiętać, że jest to dobre rozwiązanie raczej tylko w przypadkach, gdy rozwód ma być prosty i szybki, tj. bez orzekania o winie, podziału majątku i opieki nad dzieckiem czy też współmałżonkowie porozumieli się w tej kwestii i wszystko uda się uzgodnić bez pomocy adwokatów. Tak jednak bywa rzadko, ponadto czasami, mimo ustaleń, emocje, jakich trudno uniknąć w tego rodzaju sprawach, mogą wziąć górę i wiele może się zmienić (a warto wiedzieć, że np. decyzję co do orzekania o winie bądź nie można zmienić już w toku sprawy), dlatego pomoc adwokata w niektórych przypadkach może być niezbędna.

Kiedy adwokat na pewno się przyda? 

Niektórym osobom wydaje się, że posiadanie adwokata podczas rozwodu to zbędny luksus, warto jednak zauważyć, że nawet jeśli na bieżąco korzysta się z informacji zawartych w Internecie, rozwód może nie być tak prosty jak proste jest złożenie pozwu. W toku sprawy mogą pojawić się nieprzewidziane ruchy ze strony przeciwnika, na które prawidłowo zareaguje tylko doświadczony adwokat, pilnując i strzegąc interesów swojego klienta. Pomoc adwokata jest też niezbędna w przypadku bardziej skomplikowanych spraw. Specjalista doradzi, czy korzystniej będzie orzekać o winie czy nie i jakie wobec tego można uzyskać warunki, na przykład związane z alimentami. Kwestie takie wymagają rozległej wiedzy prawniczej i posiadania znajomości prawa w drobnych szczegółach, w których trudno zorientować się osobie, która nie zajmuje się nimi na co dzień.

Przeczytaj także

Jak wybrać dobrego adwokata do sprawy o rozwód?

Posiadanie adwokata podczas rozwodu daje też poczucie bezpieczeństwa, które potrzebne jest wielu osobom. Dzięki pomocy doświadczonego specjalisty można mieć pewność, że cokolwiek się wydarzy i jakkolwiek zachowa się przeciwnik procesowy, interesy będą dobrze chronione. Adwokat jest też nieoceniony jeśli chodzi o łagodzenie emocji, dlatego jeśli rozwód może być trudniejszy i bardziej skomplikowany, zdecydowanie lepiej będzie, nawet dla własnego komfortu psychicznego, nie mówiąc już o kwestiach praktycznych, skorzystać z fachowej pomocy prawnej.

Dodaj opinie