Jak wybaczyć zdradę?
22 marca 2017
Rozwód, bo miłość wygasła, czyli jak rozwieść się w zgodzie
29 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

W czasach współczesnych rozwody stają się coraz bardziej popularne. Dzieje się tak między innymi dlatego, iż nie są one już tematem tabu, a społeczeństwo dopuszcza rozstania małżonków i ponowne układanie sobie życia. Rozpad małżeństwa jest określany jako najgorsze i najbardziej bolesne wydarzenie. Jego skutki ludzie nierzadko odczuwają przez wiele lat, a nawet całe życie. Osoby, które się rozwiodły, bardzo często cierpią z powodu rozpadu małżeństwa, rodziny, braku pewności siebie. Nierzadko boją się ponownie zaangażować w nowy związek, gdyż nie ufają płci przeciwnej. Kłopotem jest też ustalenie wysokości alimentów, które mają zapewnić byt dziecku, a czasem też jego matce.

W jaki sposób ustalić wysokość alimentów?

Każdy rozwód niesie ze sobą wiele zmian. Niestety nierzadko są to niemiłe doświadczenia. Rozstanie ludzi, którzy ślubowali sobie dozgonną miłość, powiązane jest  z ogromnym stresem. Bez względu na to, co jest powodem rozwodu, zawsze towarzyszy mu duże napięcie, poczucie straty, rozczarowania, zrezygnowania, a nawet nienawiści. Osoby, które zdecydowały się na przerwanie swojego związku małżeńskiego, muszą zaplanować przyszłość swoją,  małżonka i dzieci. Trzeba porozumieć się z byłym partnerem, podzielić majątek oraz rozwiązać sprawę alimentów. Ten etap rozwodu to prawdziwy sprawdzian  dojrzałości i opanowania byłych małżonków.

Niestety bardzo często ludzie, którzy zdecydowali się na rozwód, zamykają się we własnym świecie smutku, żalu i zapominają, że ta skomplikowana sytuacja nie dotyczy tylko ich samych, ale również dzieci. Zmiany, jakie następują, są dla nich bardzo trudne. Należy wziąć to pod uwagę przy ustalaniu podziału majątku, jak również wysokości alimentów. Niezwykle istotne jest, aby dzieci nadal żyły na podobnym poziomie i jak najmniej odczuwały brak jednego z rodziców. Zatem ustalając alimenty warto zwrócić uwagę na codzienne wydatki na dzieci i ich potrzeby.

Oczywiście trzeba również wziąć pod uwagę sytuację materialną oraz zarobki osoby, która będzie zobowiązana wypłacać pieniądze. W Polsce wysokość alimentów ustala się biorąc pod uwagę potrzeby dzieci, czyli koszty utrzymania, edukacji, lekcji dodatkowych, a także sytuację materialną rodzica, u którego dzieci zamieszkają po rozstaniu. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest podliczenie comiesięcznych wydatków, jak również szczera rozmowa z byłym partnerem na ten temat. Musi on wiedzieć, jakich kwot się od niego oczekuje oraz na co będą wydawane alimenty. Lepiej też nie zatajać faktycznego stanu swego majątku czy dochodów w celu zaniżenia alimentów (w przypadku osoby, która ma je płacić) bądź ich podwyższenia (w przypadku beneficjentów), gdyż to bardzo łatwo może wyjść na jaw. Ważne powinno być przy tym przede wszystkim dobro dzieci i zapewnienie im godziwych warunków.

W przypadku gdy konieczna jest pomoc prawnika – przeczytaj nasz artykuł:

Jak wybrać dobrego adwokata?

3 Komentarze

 1. Sabina pisze:

  Dzień dobry, bardzo proszę o polecenie dobrego adwokata rodzinnego od spraw o alimenty z Warszawy?

 2. Rozwod24 pisze:

  Pracujemy obecnie nad rankingiem adwokatów tworzonym przez użytkowników. Jeśli chodzi o Warszawę będzie on dostępny pod adresem:

  http://www.rozwod24.info/kancelarie_adwokackie/adwokaci_warszawa/

 3. daniel pisze:

  Ten Sosnowski w Warszawie faktycznie taki dobry? Jakie ma ceny?

Dodaj opinie