Adwokat rozwód Warszawa czyli rozwód z orzekaniem o winie – czy warto brać adwokata?
6 sierpnia 2018
Pokaż wszystkie

Na rynku funkcjonuje wielu adwokatów i radców prawnych, gdy więc chcemy znaleźć pełnomocnika, który poprowadzi naszą sprawę można stwierdzić, że jest w czym wybierać. Zaangażowanie do postępowania profesjonalnego pełnomocnika nie tylko znacząco zwiększa szanse powodzenia w trudnym procesie, lecz także powoduje, że takie postępowanie jest mniej stresujące dla samej strony, wybór właściwego pełnomocnika może jednakże również okazać się nie lada wyzwaniem, a o tym, że wybór nie był trafiony możemy dowiedzieć się dopiero, gdy postępowanie już się rozpocznie.

W przypadku postępowań rozwodowych sprawa jest o tyle skomplikowana, że dotyczą one bardzo delikatnej materii, a strony takiego postępowania są bardzo mocno emocjonalnie zaangażowane w jego przebieg, rola pełnomocnika w takim przypadku nie może więc ograniczać się tylko do reprezentowania klienta na sali sądowej, lecz w pewien sposób pełnomocnik musi stać się „przyjacielem” swojego klienta.

Stworzenie i utrzymanie takiej relacji nie jest łatwe, gdyż granica pomiędzy pracą, a życiem prywatnym musi zostać zachowana, jednakże jeżeli klient już po pierwszym spotkaniu nie ufa swojemu pełnomocnikowi, nie jest z nim szczery i obawia się mu dokładnie opowiedzieć o swoim małżeństwie, wówczas małe są szanse, że taka współpraca będzie dobrze się układać.

Podczas procesów rozwodowych ujawniane są najbardziej intymne szczegóły z życia małżonków, pełnomocnik musi się więc znać te szczegóły jeszcze przed postępowaniem by móc stworzyć skuteczną taktykę i odpowiednio reagować na twierdzenia strony przeciwnej, przy braku zaufania i szczerości nie ma więc możliwości, aby pełnomocnik reprezentował interesy klienta na najwyższym poziomie.

Kolejne okoliczności świadczące o tym, że należy zmienić pełnomocnika mogą pojawić się już w trakcie procesu. Jak wiadomo, sprawy rozwodowe są bardzo dynamiczne, a dodatkowo, gdy małżonkowie posiadają wspólne małoletnie dzieci, w postępowaniu takim rozstrzygane będą również sprawy dotyczące dzieci, nie rzadko więc w toku postępowania pojawiają się liczne wnioski o zabezpieczenie, zmiany stanowisk czy nowe dowody, zaś obowiązkiem pełnomocnika jest szybka reakcja na takie sytuacje oraz wypełnianie zobowiązań nałożonych przez sąd w oznaczonym terminie.

W toku tak dynamicznych procesów bowiem bardzo często sąd zobowiązuje stronę np. do ustosunkowania się do twierdzeń strony przeciwnej w określonym terminie bądź strona ma wyznaczony przez ustawę czas na zaskarżenie jakiejś czynności, jeśli jednak termin ten nie zostanie przez pełnomocnika dochowany, wówczas strona przez niego reprezentowana traci możliwość przedstawienia swoich twierdzeń bądź negowania wydanego postanowienia.

Konsekwencje zaniedbań przez pełnomocnika w tym zakresie mogą więc być dla strony bardzo dotkliwe, jeśli więc profesjonaliście zdarzają się takie uchybienia terminów warto rozważyć zmianę pełnomocnika, gdyż najwyraźniej nie jest on w stanie zapewnić swojemu klientowi należytej reprezentacji.

Kolejnym argumentem, który powinien skłaniać do zastanowienia się nad zmianą pełnomocnika jest jego niekompetencja. Oczywiście osoba wykonująca zawód adwokata czy radcy prawnego niejako daje klientowi gwarancję, że ten tytuł zawodowy świadczy o jej profesjonalnym przygotowaniu i należytej wiedzy, nie można jednak ukrywać, że nie ma prawnika, który znałby się na wszystkich dziedzinach prawa.

Może się więc okazać, że wybrany adwokat tak naprawdę nigdy nie prowadził sprawy o rozwód, i o ile znajomość samych przepisów do prowadzenia prostej sprawy rozwodowej wystarczy, o tyle skomplikowane postępowania wymagają już praktyki i taki pełnomocnik może sobie do końca nie poradzić z takim postępowaniem. Innym wyrazem niekompetencji pełnomocnika jest nieznajomość sprawy.

Prawnicy prowadzą nawet do kilkudziesięciu spraw jednocześnie, nie można więc oczekiwać, że gdy klient zadzwoni do swojego pełnomocnika to ten z miejsca, bez zapoznania się z aktami klienta, odpowie na pytania dotyczące sprawy, choć również i tacy pełnomocnicy się zdarzają, jeśli jednak pełnomocnik zjawia się na rozprawę zupełnie nie przygotowany, nie pamięta jakie okoliczności w sprawie występują i na jakim etapie jest postępowanie, zmiana takiego pełnomocnika wyjdzie klientowi tylko na dobre.

Oczywiście niekompetencji wynikającej z braku przygotowania nie można mylić z niewiedzą pełnomocnika o faktach o których nie został przez klienta poinformowany, trudno bowiem oczekiwać, że pełnomocnik się czegoś domyśli. W takim też przypadku może się zdarzyć, że to pełnomocnik zrezygnuje z prowadzenia danej sprawy i wypowie klientowi pełnomocnictwo, gdyż nie jest mu w stanie zapewnić należytej reprezentacji z powodu nieujawnienia wszystkich istotnych informacji.

Przeczytaj także forum

Jak wybrać dobrego adwokata – czym się kierować

 

Dodaj opinie