• 1 głosów - średnia: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wybrać dobrego adwokata?
witam wszystkich,

Na wstępie chciałam powiedzieć, że nie zależy mi tutaj aby ktoś podawał konkretne nazwiska adwokatów ani opinie. Poszukuję informacji czym mam się kierować podczas wyboru adwokata do sprawy o rozwód oraz podział majątku. Sprawa będzie trudna bo z orzekaniem o winie i do tego jeszcze mamy 2 małych dzieci. Znajomi polecili mi kilka nazwisk. Jestem po wstępnych rozmowach telefonicznych. Nie wiem jednak jak mam ocenić który adwokat sprawę poprowadzi lepiej. Czy macie jakieś sprawdzone metody jak ocenić kompetencje adwokata już na 1 rozmowie? O co zapytać? Ewentualnie jakie dokumenty przygotować aby adwokat mógł już coś powiedzieć na 1 spotkaniu?
  Odpowiedz
Powiem szczerze, że adwokata bardzo trudno ocenić na 1 spotkaniu. Większość z nich mówi podobnie, ocenia stan sprawy podobnie i podobnie opowiada o tym co cie czeka oraz jakie musisz podjąć decyzję. Oczywiście są mili itd, bo praktycznie każdy pobiera całą opłatę już na 1 spotkaniu. Ja gdy poszukiwałem adwokata u siebie we Wrocławiu gdzie kancelarii jest bardzo wiele miałem duży problem. Decyzję podjąłem właśnie jeszcze zanim trafiłem tu na forum i mi doradzili na zasadzie, gdzieś słyszałem i na spotkaniu Pani adwokat wydawała się bardzo kompetentna. Niestety były to pozory i już po 2 rozprawie postanowiłem ją zmienić. Nie protestowała bo powiedziałem jej konkretnie jakie mam zastrzeżenia i oddała część pieniędzy ale część też zostawiła za napisanie pozwu. Tak więc po pierwszej rozmowie raczej nie oceniaj. To, że adwokat jest sympatyczny i opowiada wiele rzeczy nie świadczy później o jakości obsługi. Taka moja uwaga
  Odpowiedz
Ocenianie adwokata po pierwszej rozmowie przez osobę która nie ma doświadczenia w temacie jest dość trudne. Warto dlatego zdobyć wiedzę na temat samego postępowania jeszcze przed wizytą u prawnika i nie być nastawionym na to " pójdę i wszystkiego się dowiem". Warto mieć podstawy aby wiedzieć o co pytać i wypytywać już o szczegóły a nie o podstawowe rzeczy.

Jak pójdziemy z taką bazą wiedzy to już możemy mniej więcej zaobserwować jak odpowiada adwokat czy też radca prawny. Czy są to krótkie odpowiedzi czy też opisowe ewentualnie podparte przykładami z sal sądowych. To już nam może dać do myślenia.

Są w internecie bardzo dobre blogi na których temat spraw rodzinnych jest opisany wyczerpująco np: http://sprawy-rozwodowe.info i wiele innych być może warto w tym wątku podrzucić trochę namiarów właśnie na takie miejsca które pozwolą dobrze przygotować się do całej sprawy poczynając od samego początku i podstaw.

Co do samych kwestii ważnych przy wyborze dobrego prawnika do rozwodu warto przed wizytą sprawdzić czy faktycznie prawo rodzinne to ważna dla niego specjalizacja jak dużo czasu jej poświęca. Warto odwiedzić stronę internetową i zobaczyć czy są tam publikacje na temat spraw rozwodowych czy też rodzinnych, warto poszukać opinii o prawniku nie tylko w internecie ale też u znajomych z danego miasta.
  Odpowiedz
Dokładnie tak jak piszesz ważne jest aby się zapoznać z informacjami o adwokacie w internecie w szczególności z jego stroną internetową gdzie warto sprawdzić jak bardzo jest zaangażowany w sprawy rodzinne - czy jest to tylko jedna zakładka czy też cały blog o rozwodach gdzie dokładnie opisuje jakie miał przypadki.

Ponadto podczas pierwszej rozmowy która u specjalistów jest płatna ( unikał bym prawników którzy pierwsze spotkanie proponują za darmo szczerze mówiąc ) - uzgodnił bym:

- kto dokładnie w kancelarii będzie prowadził moją sprawę jeśli jest tam więcej prawników - zaznaczył bym, że na mojej sprawie ma być tylko jeden adwokat aby nie wymieniali się zbyt często - wiadomo może być i 2 trochę świeżego spojrzenia na sprawę nie zaszkodzi ale aby nie było tak, że na każdy termin przychodzi ktoś inny.

- całkowite koszty prowadzenia sprawy od początku do końca aby później nie było niespodzianek ( łącznie z każdą dodatkową płatnością za rozprawę co jest teraz już standardem ale też uzgodnił bym w razie czego cenę apelacji

- podpisał bym umowę w której są wyszczególnione czynności jakie ma prawnik zrobić w szczególności ostateczny termin złożenia pozwu ( duże kancelarie często mają więcej spraw więc aby nasza sprawa za długo nie leżała, no chyba że mają odpwiedźieć na pozew to wtedy wiadomo że terminy są określone )

- skierował bym się do jednego określonego adwokata a nie chodził po kilku i opowiadał wszystko, wiadomo że z adwokatem dzielimy się poufnymi informacjami, niby tajemnica adwokacka ale wiadomo jak to jest małe środowisko więc lepiej aby wszystko wiedział ten który naszą sprawę prowadził

- w nawiązaniu do powyższego - prawnikowi trzeba powiedzieć wszystko jak jest czarno na białym nic nie zatajać tylko wtedy będzie w stanie dobrze nas reprezentować

- zdecydowanie uważaj na prawników którzy coś obiecują np wygraną sprawę - dobry prawnik tak nie powie bo wie, że w sądzie mogą zdarzyć się różne rzeczy

Co do kwestii przygotowania się do wizyty u prawnika jest to niezmiernie ważne - trzeba mieć ogólne pojęcie aby podjąć rozmowę inaczej taka wizyta to stracone pieniądze bo na miejscu nie jesteśmy w stanie ogarnać tych wszystkich kwestii co nam powie. Musimy wiedzieć o co pytać tak jest dużo lepiej.

Polecam też blog z którego można się bardzo dobrze przygotować adwokata który prowadził moją sprawę http://www.adwokacirozwodowi.pl/blog/
  Odpowiedz
Szkoda, że tak późno tutaj traiłem. Ja akurat byłem z moją sprawą u 3 adwokatów i co ciekawe każdy mówi i doradza co innego, każdy zainkasował za poradę 250zł-350zł. W sumie mam wrażenie, że każdy mówi to co mu wygodnie aby tylko zostawić u niego kasę a później zobaczymy. Nic nie obiecujemy ale raczej będzie dobrze. Mniej więcej tak wyglądają rozmowy. A przy tym za tą samą sprawę jeden mi powiedział 7 tyś drugi 9zł a trzeci co wyglądał na początku na najlepszego 14,500zł!!!!
  Odpowiedz
(04-02-2018, 05:13 PM)_Alkonda_ napisał(a):  A przy tym za tą samą sprawę jeden mi powiedział 7 tyś drugi 9zł a trzeci co wyglądał na początku na najlepszego 14,500zł!!!!

Za co takie ceny?  Confused i jakie to miasto?
  Odpowiedz
Takie ceny są w Warszawie. Rozwód z orzekaniem, alimenty i kontakty z dziećmi. W sumie to nie wiem dokładnie bo u tego 3 to chyba rozprawy już miałem w cenie a u tych 2 pierwszych to nie wiem do konca. Nie byłem właśnie przygotowany na to spotkanie i zakładałem w każdym przypadku, że podają mi ceny za całość ale teraz poczytałem i nie wiadomo ;/ ogólnie musze iść do jeszcze innego tym razem bardziej polecanego adwokata zgodnie z wskazówkami tutaj już będę postępował
  Odpowiedz
Mam pytanie czy może ktoś ma namiar na dobrego adwokata w KATOWICACH. Poszukuję informacji i mam parę typów ale widzę, że osoby które się tu wypowiadają mają naprawdę sporą wiedzę na ten temat i może coś pomożecie?
  Odpowiedz
Do jakiej sprawy potrzebujesz tego adwokata z Katowic? Karna, rodzinna ?
  Odpowiedz
Docelowo będzie sprawa rozwodowa i o podział majątku a także alimenty ale obecnie jest jeszcze do poprowadzenie sprawa karna o znęcanie przeciwko męzowi
  Odpowiedz

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości