Jak wybrać dobrego adwokata do sprawy o rozwód?
9 grudnia 2016
Jak opiekować się dzieckiem po rozpadzie związku?
15 stycznia 2017
Pokaż wszystkie

W Polsce każdego roku rozwodzi się około 45 tysięcy małżeństw. Większość z nich ma dzieci, dla których jest to sytuacja niezwykle trudna do zrozumienia i zaakceptowania. Czują się one wówczas zdezorientowane, zrozpaczone, a niekiedy nawet winne rozpadowi rodziny. W jaki sposób przeprowadzić pociechę przez ten niełatwy proces?Wyjaśnienie, na czym polega ten proces.

Zrozumienie rozwodu, jego znaczenia dla rodziny oraz możliwych konsekwencji w późniejszym życiu stanowi najważniejsze zadanie dla dzieci, których rodzice zdecydowali się na rozwód. Kojarzą go one bowiem głównie z porzuceniem czy bezpowrotną utratą jednego z nich na zawsze. Bez pomocy mamy i taty większość maluchów nie jest w stanie poradzić sobie z tego typu lękami. U starszych dzieci wygląda to nieco inaczej – mają one bowiem większą świadomość problemów i szybko mogą dojść do przekonania, że była to właściwa decyzja.

Powrót do normalności

Bardzo ważne, aby po rozwodzie rodziców dzieci jak najszybciej zaczęły żyć własnym życiem – uczyły się, bawiły, spotykały z przyjaciółmi, rozwijały swoje pasje, co stanowi klucz do prawidłowego emocjonalnego rozwoju. Nigdy nie należy obarczać ich skutkami tej decyzji – wysłuchiwaniem krytyki współmałżonka czy opieką nad młodszym rodzeństwem.

Pogodzenie się ze stratą

Rozwód to dla dziecka utrata pełnej rodziny dającej ochronę, jak i jednego z rodziców w codziennym życiu. By poradzić sobie z takimi stratami, dzieci bardzo często uciekają w świat fantazji starając się ukryć prawdziwe uczucia. Idealizują rodzica, który już z nimi nie mieszka, biorą na siebie winę za ich rozstanie lub starają się ponownie połączyć ich ze sobą. Pogodzenie się z tak trudną sytuacją jest niezwykle trudne, jako że wymaga przezwyciężenia uczucia bezsilności, niekochania i upokorzenia. Może być to jednak o wiele łatwiejsze jeżeli rozstający się partnerzy zadbają o regularne odwiedziny lub wspólne spotkania. Z czasem pociecha zaakceptuje fakt dorastania w rozbitej rodzinie i będzie czerpała satysfakcję z dobrymi kontaktami z każdym z rodziców z osobna.

Wyrzucenie z siebie gniewu

Dziecko zdaje sobie sprawę z faktu, że za rozwód odpowiada jeden z rodziców lub oboje. Wie, że jego cierpienie zostało spowodowane przez osoby, które miały o nie dbać i je chronić. U wielu z nich powoduje to uczucie gniewu i przekonanie, że rodzice są egoistami, którzy biorą pod uwagę wyłącznie swoje potrzeby. Z drugiej strony widzą one także ich smutek i bezradność. Tego typu rozdarcie powoduje uczucie ogromnego dyskomfortu, który wymaga przepracowania, co trwać może nawet wiele lat.

Zaakceptowanie trwałości rozwodu

Dzieci odczuwają bardzo silną potrzebę wyparcia rozwodu. Nawet wiele lat po rozstaniu żyją one nadzieją, w sposób świadomy lub nie, na odbudowanie rodziny. Tego typu marzenia o pojednaniu rodziców są głęboko wpisane w jego psychikę i zwykle trwają do momentu całkowitego usamodzielnienia i opuszczenia domu rodzinnego.

1 Komentarz

  1. Kunicka pisze:

    Ja biorąc rozwód z moim już ex mężem, starałam się najbardziej aby to dzieci nie cierpiały. To, że nam nie wyszło to nie znaczy, że i dzieci mają na tym cierpieć. Chciałam aby miały kontakt z ojcem, normalny, z niczym nie miałam problemu… Wiem, że je kocha, zależy mu na nich i one wracają od niego szczęśliwe… Wiem też, że chciałyby mieć normalnie rodzinę, ale krzywda im się nie stała. Rozmawiając z moim adwokatem o rozwodzie, wiem, że mogłabym starać się o ograniczenie jego widzenia z dziećmi itd, ale nie chciałam tego. Ich dobro było dla mnie na pierwszym miejscu.

Dodaj opinie