Zdrada – czy warto ją wybaczyć?
16 marca 2017
Alimenty na spokojnie, czyli jak w zgodzie ustalić wysokość alimentów
3 kwietnia 2017
Pokaż wszystkie

W każdym związku zdarzają się problemy, kłótnie i nieporozumienia, czasem nawet na tyle poważne, że mogą doprowadzić do rozpadu związku. Zdrada jednak bez wątpienia jest najpoważniejszym problemem, gdyż w jej przypadku zwykle emocje biorą górę i ciężko jest podejść do niej na sposób zdroworozsądkowy. Nawet najbardziej trzeźwo myślące osoby mają z tym problem, także jeśli chcą wybaczyć zdradę dla dobra dzieci czy z innego powodu, swoje uczucia odsuwając na dalszy plan. Jak zatem wybaczyć zdradę? 

Było, minęło… 

W wybaczeniu zdrady i przejściu nad nią do porządku dziennego na pewno w pewnym stopniu pomoże powiedzenie sobie, że to się już wydarzyło i rozpamiętywanie tego nic nie zmieni. Nie powinno się do tego wracać, warto postarać się o tym zapomnieć, na pewno nie można rozdrapywać ran i dowiadywać się o szczegóły, nie pytać o drugą osobę, zarówno partnera, jak i innych osób. Kiedy postanowiło się, że się wybaczy, nie można też do tego wracać, ciągle wypominając partnerowi tego, co zrobił, gdyż w ten sposób nigdy nie uda się zapomnieć o tym i zacząć budować zdrowych relacji, a jedynie można wpaść w błędne koło frustracji i huśtawek nastrojów.

Okoliczności łagodzące 

Praktycznie każda osoba, która została zdradzona, czuje się zdezorientowana i nie może w to uwierzyć. Nierzadko stara się temu przeczyć, przynajmniej na początku, bardzo często też szuka się okoliczności łagodzących, a nawet stara się usprawiedliwiać zdradę. Tendencje do tego mają zwłaszcza kobiety, które skłonne są winą za zdradę swojego mężczyzny obarczać nie jego, ale kobietę, która go uwiodła, kolegów, sytuację, alkohol i inne czynniki. Często także osoba zdradzona szuka winy w sobie i choć nie jest to szczególnie dobre z punktu widzenia psychologicznego, to zwykle jest w pewnym stopniu słuszne. Na pewno też pomaga pogodzić się ze zdradą i ułatwia jej wybaczenie, może też mieć dobre skutki jeśli chodzi o odbudowywanie związku, bo dzięki temu może być on w wielu aspektach lepszy niż do tej pory.

Czas leczy rany 

To banał, ale taka jest prawda, także w przypadku zdrady. Nie należy więc nastawiać się na to, że od razu się ja wybaczy, zapomni się o niej i będzie się żyć jakby nigdy nic. Jest to zbyt poważna sprawa, by mogło tak być, trzeba więc uzbroić się w cierpliwość. Poza tym nawet jeśli ma się silne postanowienie odbudowania związku, zwykle jest to trudne, gdyż trzeba pokonać wiele barier psychologicznych – od nowa zaufać partnerowi, odbudować więź fizyczną, w ogóle przekonać się do kontaktu fizycznego. Czas jest w tym bardzo ważny, nie można więc wywierać na siebie presji, trzeba zapewnić sobie spokój, nie roztrząsać tego, co było, lecz z optymizmem patrzeć w przyszłość.

Dodaj opinie