Życie w związku po zdradzie partnera – czy to możliwe?
27 lutego 2017
Jak wybaczyć zdradę?
22 marca 2017
Pokaż wszystkie

Zdrada w opinii większości osób uchodzi za najgorszą rzecz, jaką można zrobić osobie, z którą jest się związanym. Jest bardzo często przyczyną rozwodów, a jeśli nie dochodzi do formalnego rozpadu związku, bardzo często poważnie na niego rzutuje, czasem nawet nie udaje się już odbudować tego, co było. Czy warto wybaczyć zdradę? 

Indywidualna sytuacja 

Często ludzie decydują się wybaczyć zdradę dla dobra dzieci, ale zwykle nie jest to dobre rozwiązanie. Jeśli za decyzją o wybaczeniu nie pójdzie faktyczne wybaczenie i zapomnienie o tej sprawie, związek na pewno nie będzie udany, a to nie jest dobre także dla dzieci. Konieczne jest więc myślenie także o sobie i o tym, czy uda się związek odbudować. Każdy musi odpowiedzieć sobie na to pytanie sam, gdyż każdy ma inną wrażliwość, tolerancję i podejście. Istotny jest też na pewno rodzaj zdrady. Łatwiej jest wybaczyć jednorazowy wyskok partnera, po alkoholu, z przypadkową osobą, niż długotrwały romans, zdradę nie tylko fizyczną, ale i emocjonalną, długotrwałe oszukiwanie i prowadzenie podwójnego życia. Nie można jednak tego uogólniać, gdyż jedna osoba będzie w stanie znieść nawet kilka romansów czy notoryczne zdrady, podczas gdy dla innej za dużo będzie stanowił nawet flirt partnera czy partnerki.

Myśleć nie tylko o sobie 

Osoba zdradzona zawsze czuje się bardzo źle z tym, co się stało, ale konieczne jest też szersze spojrzenie. Warto zastanowić się, co spowodowało tę sytuację, być może jest ona wynikiem tego, że w ostatnim czasie w związku źle się działo, a to zwykle jest wina obu osób. Oczywiście nie usprawiedliwia to zdrady, ale w sytuacjach osób, które sobie to uświadomiły nierzadko zdrada staje się punktem zwrotnym w związku i motywacją do wysiłków w odbudowaniu związku takim, jakim był w najlepszych czasach.

Pod uwagę trzeba wziąć także sytuację dzieci oraz cały związek. Czasem trudno jest zaprzepaścić spędzone wspólnie lata i okazują się one ważniejsze niż jednorazowa zdrada czy nawet krótki romans, który tak naprawdę jest niczym wobec wspólnie spędzonych lat, szczęśliwych wspomnień i doświadczeń. Wszystko to jednak oczywiście zależy od indywidualnej wrażliwości.

Wybaczyć, ale czy zapomnieć? 

Niektóre osoby decydują, że wybaczą zdradę, ale nie jest to coś, co można sobie twardo postanowić. Można obiecać sobie nie wracać do tego, nie rozmawiać o tym z partnerem i udawać, że nic się nie stało, ale nie jest to tożsame z faktycznym zniknięciem problemu w postaci jego akceptacji. Czasami zdarza się, że ktoś deklaruje, iż wybaczył zdradę, ale ciągle ją przeżywa i tłumi negatywne związane z nią uczucia. Tylko kwestią czasu jest, kiedy wybuchną albo zaczną ujawniać się w postaci nieuzasadnionych żalów i pretensji wobec partnera. Ciągnięcie takiej sytuacji nie ma sensu, taki związek prędzej czy później musi się skończyć, czasem więc lepiej jest, kiedy podejrzewa się, że tak naprawdę temat zdrady nigdy nie zniknie, podjąć decyzję o rozstaniu od razu po tym wydarzeniu, zaoszczędzając sobie i drugiej osobie niepotrzebnej eskalacji negatywnych emocji.

Dodaj opinie