Po rozwodzie – co zrobić, gdy ojciec zaniedbuje widzenia z dzieckiem?
31 stycznia 2017
Zdrada – czy warto ją wybaczyć?
16 marca 2017
Pokaż wszystkie

Zdrada bez wątpienia jest najpoważniejszą zbrodnią przeciwko związkowi. Jest nadużyciem zaufania, złamaniem przysięgi małżeńskiej lub niepisanej przysięgi partnerów, końcem intymności i bliskości. Nie zawsze musi tak być, czasem udaje się odbudować to, co było, ale na pewno jest to bardzo trudne. 

Zrozumieć sytuację

Na pewno łatwiej jest wybaczyć zdradę, kiedy się ją poniekąd zrozumie. Jeśli wydarzyła się ona w sposób nieplanowany, a jej jedynym celem było zaspokojenie chwilowego pożądania, na pewno łatwiej jest ją wybaczyć i przejść nad nią do porządku dziennego, ponieważ wiąże się ona głównie z cielesnością i intymnością, choć oczywiście jest też bardzo poważnym nadużyciem zaufania. Po takiej zdradzie jednak łatwiej jest się otrząsnąć niż po sytuacji, w której zdradzający żył z drugą osobą jakby w drugim związku, gdyż jest to niebywały cios zadany właściwemu związkowi i partnerowi czy partnerce. Wówczas jednak należy zastanowić się, a także omówić, dlaczego do tego doszło, czego brakowało w związku i czy chce się dalej razem być.

Trzeba chcieć

Jeśli partnerzy po zdradzie nie chcą już ze sobą być, ale zmuszają się do tego – dla dobra dzieci, dla zachowania pozorów, ze względów religijnych czy z jakichkolwiek innych względów, na pewno trudno im będzie poukładać swoje życie. Jeśli jednak będą się szanować, może być ono całkiem znośne. Wydaje się, że łatwiejszą sytuację mają osoby, które nadal, pomimo zdrady, się kochają, u nich jednak ważne są emocje, które często biorą górę.

Można deklarować, że chce się zdradę wybaczyć i nawet można to zrobić, w imię miłości i wspólnie przeżytych lat czy miesięcy, ale niełatwo jest ją zapomnieć. Istnieje duże ryzyko, że odtąd już zawsze będzie się nieufnie odnosiło do partnera, kiedy będzie się spóźniał lub miał jakieś tajemnice, w głowie będzie się zapalać powiedzeniowa przysłowiowa lampka. Na dłuższą metę może to być bardzo męczące oraz doprowadzić do wybuchów złych emocji oraz pretensji, w efekcie czego temat zdrady znowu wypłynie. Panowanie nad taką sytuacją jest bardzo trudne.

Dobra wiadomość jest jednak taka, że czasami zdrada paradoksalnie cementuje związek. Obie osoby uświadamiają sobie, co mogły stracić i że wcale tego nie chcą, wobec czego oboje zaczynają bardzo się starać, by utrzymać związek. Mogą dzięki temu być bliżej siebie niż kiedykolwiek, spędzać ze sobą więcej czasu, lepiej się z sobą komunikować oraz wreszcie dowiedzieć się jasno o swoich wzajemnych oczekiwaniach i potrzebach.

Zdrada zawsze jest oznaką tego, że w związku źle się działo, czegoś brakowało, a więc kiedy zacznie się po niej odbudowywać związek, można go uzupełnić o właśnie te elementy, sprawiając, że będzie wprost doskonały, zwłaszcza że osoba zdradzająca będzie chciała jak najlepiej zrekompensować drugiej osobie doznane krzywdy.

Potrzeba jednak dużo cierpliwości i ostrożności, na przykład żeby rozpieszczana osoba nie zaczęła tego wykorzystywać czy dostrzegać w tym niepokojących oznak…kolejnej zdrady. Jeśli jednak między partnerami nadal jest miłość i chęć bycia razem, z pewnością można odbudować związek po tak trudnym doświadczeniu.

Dodaj opinie